Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 22 września 2022 roku Profesora dra hab. Marka Pałysa, wieloletniego pracownika Zakładu Inżynierii Transportowej i Geodezji (d. Zespół Inżynierskich Pomiarów Geodezyjnych) Politechniki Warszawskiej.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w czwartek 29.09.2022 r. o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Anielskiej w Skolimowie (Konstancin-Jeziorna), przy ulicy Kościelnej, zaś pogrzeb odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Skolimowie przy ulicy Chylickiej.

 

Prof. Pałys magisterium z geofizyki uzyskał w 1964 roku na Wydziale Matematyki i Fizyki UW. W październiku 1964 roku rozpoczął pracę w Katedrze Fizyki, a wraz z nią w Instytucie Fizyki Politechniki Warszawskiej. Tu, w zespole prof. Bogdana Karczewskiego, pracował nad zastosowaniem teorii koherencji do uzyskania quasispójnych, a następnie spójnych źródeł promieniowania. Prowadził badania dotyczące cech spektralnych i geometrycznych promieniowania elektromagnetycznego propagującego się w swobodnej atmosferze. W 1971 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Marii Mackiewicz dotyczącą rozkładu promieniowania słonecznego wydajnego w procesach fotosyntezy. Przejście do WAT w 1969 roku pozwoliło mu na rozwój zainteresowań związanych z konstrukcją detektorów promieniowania laserowego oraz pomiarami spektralno-czasowymi i geometrycznymi elementów laserowych. W 1986 roku profesor Marek Pałys uzyskał habilitację na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. Po tym czasie nastąpiło przejście na WILiG co pozwoliło mu na budowę mobilnego lidaru Ramana dla Płockiej Petrochemii. Współpraca z prof. Stanisławem Pachutą zaowocowała pionownikami laserowymi i laserowymi układami do kontroli cech geometrycznych pojazdów. Pod kierunkiem prof. Marka Pałysa powstały liczne prace magisterskie i sześć obronionych prac doktorskich dotyczących systemów pomiarowych pracujących w swobodnej atmosferze.

Równolegle z pracą w WAT, od 1993 roku, Marek Pałys kierował Zakładem Inżynierskich Pomiarów Geodezyjnych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Profesor Pałys aktywnie uczestniczył w pracach gremiów naukowych, pełniąc funkcję w Komitetach Geodezji, Geofizyki, Optoelektroniki, Aparatury i Systemów Pomiarowych Polskiej Akademii Nauk, Akademii Inżynierskiej w Polsce, w Radach Naukowych  Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Profesor Pałys współpracował z Politechniką Lwowską (w ramach inicjatywy środkowo-europejskiej), Politechniką Wileńską (bilateralnie), Kanadyjskim Centrum Teledetekcji, Amerykańskim Stowarzyszeniem Inżynierii Optycznej. Otrzymywał wielokrotne wyróżnienia i nagrody Ministra, Rektora, Dziekana, nagrody środowisk twórczych, branżowych i stowarzyszeń.

Wyróżniony został Nagrodą Prezesa PAN za habilitację oraz Nagrodą Ministra Infrastruktury za najlepszą książkę techniczną w 2001 roku. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma medalami resortowymi MON.