Zespół pod kierunkiem dr inż. Wioletty Jackiewicz-Rek uzyskał finansowanie w konkursie Szybka ścieżka dla Mazowsza

Dofinansowanie na realizację projektu WIL PW – F.B.I. Tasbud S.A.

 

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w konsorcjum, gdzie liderem jest F.B.I. Tasbud S.A opracuje innowacyjne prefabrykaty nawierzchniowe z betonu porowatego poprawiające warunki wodne i jakość powietrza.

„Multifunkcjonalne fotokatalityczne prefabrykaty nawierzchniowe z betonu porowatego poprawiające warunki wodne i jakość powietrza” to tytuł projektu pod kierownictwem dr inż. Wioletty Jackiewicz-Rek, który został dofinansowany w konkursie 3/1.1.1/2020 Szybka ścieżka dla Mazowsza. W wymienionym konkursie wpłynęło 255 wniosków, a dofinansowanie przyznano 26 projektom, w tym 8 projektom, które zgłosiły konsorcja. Na 12 projektów zgłoszonych przez Politechnikę Warszawską 2 projekty zostały dofinansowane.

W ramach projektu współrealizowanego przez Wydział Inżynierii Lądowej opracowane zostaną kompleksowe rozwiązania materiałowo-technologiczne innowacyjnych multifunkcjonalnych prefabrykatów z fotokatalitycznego betonu porowatego do wykonywania wodoprzepuszczalnych nawierzchni drogowych i pieszych. W ramach projektu zostanie opracowana nowa grupa innowacyjnych wyrobów betonowych o określonej skuteczności w oczyszczaniu powietrza, filtracji wody opadowej oraz redukcji hałasu. Modernizacja istniejących bądź wykonywanie nowych nawierzchni z wykorzystaniem opracowywanych wodoprzepuszczalnych elementów będzie wpisywała się w politykę zrównoważonego rozwoju aglomeracji miejskich, dzięki: ograniczeniu zjawiska spływów powierzchniowych, propagowaniu małej retencji, redukcji hałasu, filtracji wody opadowej oraz ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza.

W ramach 7 etapów zostanie m. in. opracowana unikalna metodyka do kompleksowej oceny skuteczności oczyszczania powietrza przez cementowe kompozyty fotokatalityczne, dobrany skład betonu do górnej i dolnej warstwy prefabrykatów, opracowany projekt elementów oraz konstrukcji nawierzchni, określona skuteczność w oczyszczaniu wody i redukcji hałasu, opracowana nowatorska technologia produkcji elementów z wykorzystaniem proszkowych fotokatalizatorów, a także wykonane poligony badawcze, gdzie cechy funkcjonalne opracowanych prefabrykatów zostaną zweryfikowane w warunkach rzeczywistych.

Projekt finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wartość projektu wynosi 7 145 036,25 zł z czego 3 452 635,00 zł przeznaczone jest na zadania Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.