100 lecie ABK na konferencji w Pradze

100 lecie ABK na konferencji w Pradze

W dniach 6 – 8 września 2023 w Centrum Konferencyjnym Cubex w Pradze Czeskiej obradowała VII Międzynarodowa Konferencja EAACA organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Betonów (SPB (s-p-b.pl)). Wydarzenie to było szczególnie doniosłe, w jego trakcie celebrowano 100-lecie odkrycia oraz badań autoklawizowanego betonu komórkowego.

W konferencji uczestniczyło 336 osób z 35 krajów i 6 kontynentów. Najliczniej reprezentowane były kraje europejskie, w tym Polska oraz Niemcy, ale widoczny był również udział grup osób nawet z odległych krajów: Australii, Argentyny, RPA, Indii, Chin czy USA. W konferencji udział wzięło 4 pracowników WIL PW. Na zaproszenie Organizatorów Konferencji, z finansowaniem przez SPB, uczestniczyli: Grzegorz Adamczewski, Marcin Niedośpiał, Piotr Knyziak. Ponadto ze strony przemysłu uczestniczył Wojciech Rogala.

Podczas 3 dni konferencji wygłoszono 69 referatów w ramach 11 bloków tematycznych. Problematyka wystąpień dotyczyła historii powstania i rozwoju ABK, zrównoważonego rozwoju, projektowania, wykonawstwa ABK oraz badań materiałowych i rozwiązań konstrukcyjnych autoklawizowanego betonu komórkowego. W trakcie konferencji widoczny był duży wkład Polski w historię badań i ekspansji ABK do innych krajów (wyeksportowano technologię i sprzęt do budowy 36 fabryk w innych krajach, w tym do Chin i Indii). Wiele referatów przedstawili polscy naukowcy, w szczególności w zakresie aktualnych badań materiałowych i rozwiązań konstrukcyjnych (zdjęcia poniżej). Jednym z najbardziej inspirujących wystąpień na konferencji był  pokaz zastosowania panelowych elementów z ABK w modułach 3D przystosowanych do transportu samochodowego wykorzystywanych do wykonywania budynków na terenie Australii (zdjęcia poniżej). Szczegółowy program wystąpień dostępny jest na stronie ICAAC2023. Wszystkie referaty zostały wydane w postaci książki, podsumowanie konferencji zamieszczono na stronie SPB.

W podsumowaniu konferencji nie można pominąć wysokiego poziomu technicznego oprawy konferencji. Główna sala konferencji umożliwiała zastosowanie licznych efektów technicznych.  Ich ukoronowaniem był pokaz multimedialny w technice wykorzystującej efekty 3D (wideo poniżej).