Relacja z wyjazdu studentów z Koła Naukowego Konstrukcji Metalowych do Zakopanego – 29.09.2023r.

W dniu 29.09 członkowie Koła Naukowego Konstrukcji Metalowych mieli przyjemność zwiedzić budowę nowopowstającego obiektu należącego do Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem pełniącego funkcję krytego toru lodowego. Jest to największy obiekt przeznaczony do łyżwiarstwa szybkiego w Polsce i jedyny umożliwiający rozgrywanie turniejów Pucharu Świata i Europy.

Studenci Koła Naukowego Konstrukcji Metalowych zostali oprowadzeni po budowie przez głównego projektanta obiektu, który opowiedział o wielu ciekawych i interesujących rozwiązaniach konstrukcyjnych zastosowanych na etapie projektowania budynku.

Konstrukcję nośną dachu stanowią kratownice stalowe o rozpiętości sięgającej 88 m oparte na prefabrykowanych słupach żelbetowych. Obok hali powstaje również budynek w konstrukcji żelbetowej mieszczący pomieszczenia sędziowskie, trenerskie oraz przygotowania i regeneracji dla sportowców.

Wartym uwagi elementem budowli okazał się również innowacyjny system odśnieżania zastosowany ze względu na specyfikę położenia oraz kształt całej konstrukcji krytego lodowiska. Za pomocą dmuchaw poruszających się po szynach wzdłuż dachu, śnieg jest zrzucany na tylną część budynku, skąd może zostać przeniesiony na trasy biegowe dla narciarzy.

Następnego dnia nasi studenci wybrali się na wycieczkę w góry, pokonując trasę do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Była to męcząca, ale integrująca i prawdziwie studencka wyprawa.

Podziękowania za możliwość odwiedzenia tak wyjątkowej budowy należą się dyrektorowi ds. technicznych Centralnego Ośrodka Sportu, z którym członkowie Koła Naukowego nawiązali współpracę związaną z ekspertyzą techniczną obiektu sportowego COS Torwar.