Projekt Erasmus+ „digital Decathlon” wystartował, …
studenckie konkursy projektowe rozpoczną się jesienią 2023 i jesienią 2024 roku

Projekt „digital Decathlon”, współfinansowany przez Unię Europejską w programie Erasmus+ (Działanie KA220-HED – Partnerstwa współpracy w szkolnictwie wyższym), rozpoczął się 1 grudnia 2022 r., a zakończenie jego planowane jest na 31 marca 2025 r.

 

Liderem projektu jest:

  • Jade Hochschule (Uniwersytet Jade), Niemcy, Gregor Grunwald

Partnerzy to:

  • Bergische Universität Wuppertal (Uniwersytet Wuppertal), Niemcy, Anica Meins-Becker
  • Universita degli studi di Firenze (Uniwersytet Florencki), Włochy, Antonella Trombadore
  • Karelia Ammattikorkeakoulu Oy (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karelii), Finnland, Ossi Laakkonen
  • Politechnika Warszawska, Polska, Ireneusz Czmoch

 

„digital Decathlon” to studencki konkurs projektowy organizowany na europejskich uczelniach, którego celem jest opracowanie innowacyjnej, zintegrowanej z programem nauczania oferty edukacyjnej mającej na celu zwiększenie kompetencji w zakresie cyfryzacji w szkolnictwie wyższym oraz nauczania technologii Building Information Modelling (BIM) poprzez udział w pracach interdyscyplinarnego zespołu projektowego. Konkurs promuje interdyscyplinarność poprzez współpracę dyscyplin związanych z budownictwem nad wspólnym projektem oraz internacjonalizuje szkolnictwo wyższe w celu promowania kompetencji społecznych i międzykulturowych oraz wzmocnienia tożsamości europejskiej.

Planowane są dwa konkursy, każdy realizowany w ciągu jednego semestru zimowego, pierwszy w roku akademickim 2023/2024, drugi w 2024/2025. Na początku każdego konkursu odbędą się wspólne wykłady i warsztaty dla wszystkich uczestników, a na zakończenie każdego konkursu odbędzie się centralna impreza finałowa z prezentacją projektów i wyłonieniem zwycięzców. Wszystkie projekty zostaną opublikowane na dedykowanej stronie internetowej.

 

Dziesięć dyscyplin „cyfrowego Decathlonu” jest podzielonych pomiędzy pięć uniwersytetów.

Uniwersytet Jade będzie odpowiedzialny za zintegrowane programy zajęć jako zdecentralizowane gry symulacyjne oraz będzie nadzorował prace studentów w zakresie architektury i przygotowania przedmiarów na podstawie modelu 3D.

Instytut BIM na Uniwersytecie Wuppertal opracował kurs e-learningowy, który zostanie upstreamowany jako kwalifikacja do udziału w konkursie. Drugą dyscypliną nadzorowaną przez Uniwersytet Wuppertal jest śledzenie produktów w celu zapewnienia kompleksowego wglądu w produkcję materiałów budowlanych. Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karelii wprowadza Green BIM w zakres prac konkursowych. Ponieważ w konkursie chodzi nie tylko o przygotowanie modeli BIM, ale także o wykorzystanie narzędzi cyfrowych do budowy budynków – bardziej efektywnych pod względem zasobów, przyjaznych dla klimatu i gwarantujących dobra jakość życia. Uniwersytet Nauk Stosowanych w Karelii wspiera projekt w dyscyplinach: budownictwo drewniane/projekt konstrukcyjny oraz ocena cyklu życia.

Uniwersytet Florencki, z doświadczenie w symulacjach z modelami 3D, będzie odpowiedzialny za analizy i optymalizacje projektów studenckich pod kątem aspektów zrównoważonego rozwoju. Ich drugą dyscypliną jest symulacja procesu budowlanego.

Politechnika Warszawska będzie odpowiedzialna za projektowanie instalacji budowlanych oraz koordynację i komunikację za pomocą narzędzi, technik i procesów BIM. Obie dyscypliny są bardzo ważne dla uzyskania dobrze skoordynowanych branżowych modeli BIM i wyposażonych w instalacje poprawnie wymodelowane, a także zaprojektowane zgodnie z założoną funkcją budynku.

 

Więcej informacji na temat „cyfrowego Decathlonu” można uzyskać pod adresem: ireneusz.czmoch@pw.edu.pl

 

Pierwsze spotkanie koordynatorów z pięciu uczelni odbyło się w trybie on-line 1 grudnia 2022 roku.

 

Przygotowanie tej noty zostało (częściowo) sfinansowane przez program grantowy ERASMUS+ Unii Europejskiej pod numerem 2022-1-DE01-KA220-HED- 000086134.
Ani Komisja Europejska, ani krajowa agencja finansująca projekt DAAD (Niemcy) nie są odpowiedzialne za treść ani za jakiekolwiek straty lub szkody wynikające z korzystania z tej noty.