3-dniowy wyjazd studyjny pod znakiem efektywności energetycznej miast i budynków – RELACJA

3-dniowy wyjazd studyjny pod znakiem efektywności energetycznej miast i budynków – RELACJA

 

Grupa polskich studentów, wykładowcy z Politechniki Warszawskiej, przedstawiciele Urzędu Miasta Warszawy, Ambasady Królestwa Danii w Polsce oraz   brała udział w wyjeździe studyjnym do Danii.

Od roku grupa ta pracuje nad planem dekarbonizacji warszawskich budynków w ramach projektu InżynierowieNowejGeneracji. Uczestnicy odwiedzają miejsca, gdzie technologie dla miast przyszłości, w tym Danfoss odgrywają kluczową rolę, jak np. dzielnica Nordhavan czy pływające akademiki UrbanRigger w Kopenhadze. W kolejnych dniach spotkają się z przedstawicielami ProjectZero i uniwersytetu w Sonderborgu, a także odwiedzą siedzibę główną Danfoss w Nordborgu. Wszystko po to, aby duńskie doświadczenia i zdobytą wiedzę wykorzystać w Polsce.

 

Dzień 1

Do Kopenhagi, która przywitała nas cudnym słońcem przylecieliśmy silną grupą aktywnywnych uczestników projektu InżynierowieNowejGeneracji. Są wśród nas studenci i wykładowcy Politechniki Warszawskiej , przedstawiciele UM Warszawy i – czyli wszyscy partnerzy projektu, którzy już prawie od roku wspólnie pracują nad planem dekarbonizacji warszawskich budynków.

Dzisiejszy dzień pełen spotkań rozpoczęliśmy od rozmów o duńskich doświadczeniach na drodze do neutralności klimatycznej z przedstawicielami State of Green i Danish Energy Agency.

Po mieście, nie mogło być inaczej, poruszamy się rowerami – siedemnastoma!

 

 

Celem wyjazdu jest wymiana wiedzy i inspiracja duńskimi doświadczeniami w zakresie zrównoważonych miast i efektywności energetycznej budynków.

 

Warte uwagi są choćby wyjątkowe akademiki na wodzie (UrbanRigger) zaprojektowane przez pracownię BIG – Bjarke Ingels Group we współpracy z Danfoss – firma zadbała o odpowiednią wentylację umożliwiającą odprowadzenie wilgoci, co szczególnie istotne ze względu na położenie mieszkań oraz o komfort cieplny – projektując ogrzewanie podłogowe zasilane pompami ciepła.

Cały kompleks składa się z kilku modułów zbudowanych z dziewięciu kontenerów. W każdym z nich znajduje się 9 mniejszych i 3 większe mieszkania – te posiadają nawet małe balkoniki tuż nad wodą oraz z przestrzeni wspólnej.

Klimat niesamowity, super czysta woda w kanale – w Kopenhadze już jakiś czas temu udało się osiągnąć wysoki poziom czystości wody w kanałach i w wielu miejscach w środku miasta są wyznaczone kąpielska – nic tylko studiować w Kopenhadze i mieszkać w Urban Rigger.

 

 

Nie mogliśmy pominąć Nordhavn – nowej dzielnicy portowej, gdzie obszary i budynki przemysłowe zostały zaadaptowane na nowoczesne budynki mieszkalne i usługowe. Znajdziecie tu stare silosy zamienione na budynki mieszkalne i biurowe, ciekawą architekturą ze świetnymi detalami czy ciekawym połączeniem materiałów na elewacji i oczywiście mnóstwo rowerów. 

Jedną z perełek jest inteligenty supermarket, w którym całe ciepło odpadowe generowane przez meble chłodnicze jest wychwytywane i wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej – jako ciekawostkę dodam, że przed wojną i w czasie jej trwania w budynku tym znajdowała się fabryka karabinów maszynowych.

Na ostatnim zdjęciu dodatkowy smaczek – most łączący wyspę, na której znajduje się Kopenhaga, ze stałym lądem (i wiatraki offshore) – nasz kierunek to Sonderbor.

 

 


Dzień 2

Drugi dzień naszej wizyty studyjnej spędziliśmy w cudnym Sonderborgu. To piękne, położone na wybrzeżu miasto jest idealnym przykładem zaangażowania Danfoss w rozwój lokalnych społeczności. Firma m.in. aktywnie wspiera inicjatywę Project Zero, w ramach którego szereg i interesariuszy współpracuje na rzecz osiągnięcia przez miasto neutralności emisyjnej, czy tutejszy SDU Sønderborg – University of Southern Denmark.

Mieliśmy przyjemność odwiedzić kampus uniwersytecki i dzięki uprzejmości Jacka Fiutowskiego dowiedzieć się nad jakimi technologiami pracują studenci i pracownicy uczelni. Muszę przyznać, że wszyscy jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem zarówno samego kampusu, jak i prowadzonych w nich projektów, a przede wszystkim olbrzymiej wiedzy i pasji z jaką o wszystkim opowiadał nam nasz przewodnik.

Co ciekawe prace dyplomowe studentów realizowane są w ścisłej współpracy z biznesem, dzięki czemu nie są oderwane od rzeczywistości tylko adresują realne wyzwania.


Dzień 3

Ostatnim punktem programu była wizyta w siedzibie głównej Danfoss w Nordborgu – to świetny przykład transformacji energetycznej przedsiębiorstw.

Kampus Danfoss w Norborgu ma 250 tys m2 i już w tym roku będzie całkowicie neutralny pod względem emisji CO2. Podstawą osiągnięcia tego celu są, nie mogło być w tym przypadku inaczej – działania na rzecz efektywności energetycznej, dalej integracja sektorów i maksymalne ograniczenie strat energii przez wykorzystanie ciepła odpadowego – m.in. z własnego centrum danych, czy z procesów produkcyjnych. Trzecim istotnym filarem jest zielona energia – na terenie kampusu znajduje się farma fotowoltaiczna.

Podczas spotkań rozmawialiśmy o technologiach, które wspierają transformację energetyczną – widzieliśmy m.in. giga węzeł cieplny, który został wyprodukowany w polskiej fabryce Danfoss w Tuchomiu i obecnie pracuje w Norborgu.

Prawdziwym smaczkiem było odwiedzenie oryginalnie zachowanych w biurze przestrzeni z lat 60 – kiedy to Mads Clausen po niemalże 30 latach budowania firmy w jednym pokoju swojego domu przeniósł się do nowego biurowca, który do dnia dzisiejszego jest siedzibą główną Danfoss – rodzinnej firmy zbudowanej prawie 90 lat temu przez inżyniera pasjonata.

 

Źródło: linkedin.com