Invitation to PhD defense / Zaproszenie na obronę rozprawy doktorskej mgr. inż. Piotra Prochonia

ANNOUNCEMENT

The Chairman and the Scientific Council of the Discipline of Civil Engineering and Transport inform, that the public discussion on the PhD thesis submitted by Piotr Prochoń entitled:

„Geopolymer Composites Based on Fly Ash from Co-combustion of Coal and Biomass”

will take place online on
December 8th, 2020 at 3:00 p.m. (CET)

The Joint Doctoral Jury of Faculty of Applied Sciences (ULiège) and the Scientific Council of Discipline of Civil Engineering and Transport (WUT) is composed of:

Prof. Stéphanie Lambert
President of the Jury
Prof. Piotr Woyciechowski
Co-President
at Warsaw University of Technology
Prof. Luc Courard
Supervisors
Prof. Andrzej Garbacz
Supervisors
Dr Zhao Zengfeng
Auxiliary supervisor
Dr Tomasz Piotrowski
Auxiliary supervisor
Prof. Paweł Łukowski
Secretary
at Warsaw University of Technology
Prof. Izabela Hager
Cracow University of Technology (Poland)
Rewiever
Prof. Dr Eng. Benoît Bissonnette
Laval University (Canada)
Rewiever

The PhD thesis and the review reports can be found at the website: https://www.il.pw.edu.pl/awanse-naukowe/ and in the Base of Knowledge Warsaw University of Technology.

Persons interested in the online participation in the public discussion on this PhD thesis, are requested to register their participation by December 7th, 2020, 2.00 p.m., by sending an e-mail to: committee.phd@il.pw.edu.pl.

The public discussion on PhD thesis will be carried out online on the MS Teams platform. A webcam, speakers and a microphone are required for full functionality of participation. Due to transmission quality, it is strongly recommended that you install Microsoft Teams application, which you can download for free.

Link to the meeting:
[wpfa5s icon=”fa-users”]
public discussion on the PhD thesis by Piotr Prochoń

In order to participate in the online public discussion on this PhD thesis:

1. On the day of the online public discussion open the link above. The possibility of access will be no earlier than 15 minutes advance, i.e. 2:45 p.m. (CET) on Tuesday, December 8th, 2020.

2. Select „Open Teams”, or if you do not have MS Teams app installed, select „Continue on this browser”. The option „Continue on this browser „ works in the current versions of browsers, e.g. Microsoft Edge, Opera, Chrome.

3. For the username, please enter your name or initials and press „Join now”. Please wait a while for the connection to be accepted by technical support.

Please, mute the microphone first (microphone icon).

Comments:

• During the online public discussion, video and audio are transmitted and recorded, while asking questions will only be possible with a microphone.

• The online public discussion will be recorded and the audio and video online public discussion footage will be kept as part of the documentation. By participation in the online public discussion, you consent to the recording and storage of data for archiving purposes.

• Please check the quality and speed of your internet connection in advance.

ZAWIADOMIENIE

Przewodniczący i Rada Naukowa Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport informują, że publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską Pana mgr. inż. Piotra Prochonia zatytułowaną:

„Geopolymer Composites Based on Fly Ash from Co-combustion of Coal and Biomass”

odbędzie się w trybie zdalnym w dniu
8 grudnia 2020 roku o godzinie 15:00 (CET)

W skład Wspólnej Komisji Doktorskiej Wydziału Nauk Stosowanych (ULiège) oraz Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport (WUT) wchodzą:

Prof. Stéphanie Lambert
Prof. Dr Eng. Benoît Bissonnette
Laval University (Kanada)
Recenzent

Z rozprawą doktorską oraz opiniami recenzentów można zapoznać się na stronie internetowej WIL w zakładce Awanse naukowe oraz w Bazie Wiedzy Politechniki Warszawskiej.

Osoby zainteresowane udziałem w publicznej obronie, proszone są o zgłoszenie swojego udziału najpóźniej do dnia 7 grudnia 2020 roku do godz. 14.00 (CET), wysyłając swoje zgłoszenie na adres e-mail: committee.phd@il.pw.edu.pl.

Obrona będzie realizowana w trybie zdalnym na platformie MS Teams. Do pełnego uczestnictwa wymagana jest kamera internetowa, głośniki i mikrofon. Ze względu na jakość transmisji obrazu zdecydowanie zalecane jest zainstalowanie aplikacji Microsoft Teams, którą można pobrać bezpłatnie.

Link do spotkania:
[wpfa5s icon=”fa-users”]
publiczna dyskusja nad rozprawą doktorską mgr inż. Piotra Prochonia

W celu uczestnictwa w obronie w trybie zdalnym należy:

1. W dniu obrony otworzyć powyższy link. Możliwość dołączenia będzie nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem obrony tj. 14:45 (CET) we wtorek 8 grudnia 2020 roku.

2. Wybrać „Otwórz aplikację Teams”, lub jeżeli nie posiadają Państwo zainstalowanego MS Teams wybrać „Kontynuuj w tej przeglądarce”.
    Opcja
    „Kontynuuj w tej przeglądarce” działa w aktualnych wersjach przeglądarek np.: Microsoft Edge, Opera, Chrome.

3. Jako nazwę użytkownika prosimy wpisać część swoje imię i nazwisko lub inicjały, a następnie nacisnąć „Dołącz teraz”. Należy chwilę poczekać, aż połączenie zostanie zaakceptowane przez obsługę techniczną.

Bardzo prosimy o wstępne wyciszenie mikrofonu (ikonka mikrofonu).

:

• W czasie obrony przekazywany i nagrywany jest obraz i dźwięk, natomiast zadawanie pytań będzie możliwe tylko za pomocą mikrofonu.

• Obrona będzie nagrywana, a nagranie obrony będzie przechowywana jako część dokumentacji. Uczestnictwo w obronie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na nagrywanie i przechowywanie danych w celach archiwizacyjnych.

• Bardzo prosimy o wcześniejsze sprawdzenie jakości i prędkości połączenia internetowego.

[wpfa5r icon=”fa-file-pdf”]Announcement of Piotr Prochon PhD thesis discussion ENG (67KB, pdf)
[wpfa5r icon=”fa-file-pdf”] Announcement of Piotr Prochon PhD thesis discussion PL (69KB, pdf)