ZESPÓŁ INŻYNIERII PRODUKCJI I ZARZĄDZANIA W BUDOWNICTWIE
 |
KIEROWNIK ZESPOŁU
dr hab. inż. Janusz Kulejewski
Sekretariat:
e-Mail: kipzb@il.pw.edu.pl Pokój: 525 Tel: +48 22 234 65 15 Fax: +48 22 825 74 15
|
Zespół Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie jest kontynuatorem prac i tradycji pierwszej polskiej Katedry zajmującej się tematyka realizacji budowy i budownictwa. Katedra ta powstała w roku 1950r, na Wydziale Inżynierii pod nazwą „Katedra Organizacji i Mechanizacji Budowy”. Organizatorem i pierwszym kierownikiem Katedry został prof. dr Aleksander Dyżewski. Pionier nowego myślenia o realizacji procesów budowlanych oraz zarządzaniu przedsiębiorstwami budowlanymi. Twórca nowej wówczas dyscypliny naukowej „Technologia i organizacja budowy”. W związku z reorganizacją w 1951 roku Uczelni i powstaniem Wydziału Budownictwa Przemysłowego i Wydziału Budownictwa Lądowego katedra kierowana przez prof. A. Dyżewskiego zostaje podporządkowana strukturze Wydziału Budownictwa Przemysłowego pod zmienioną nazwą Katedra Organizacji, Mechanizacji i Ekonomiki Budowy. W ramach Katedry istniały trzy zakłady: Zakład Organizacji i Planowania Budowy, Zakład Technologii i Mechanizacji Budowy i Zakład Ekonomiki Budowy. W związku z przejściem profesora Dyżewskiego na emeryturę przez pewien czas pełniącym obowiązki kierownika Katedry został doc. Wacław Maciejewicz. W roku 1967 kierownictwo katedry objął prof. dr hab. inż. Bolesław Kalabiński.
W 1970 r w ramach drugiego etapu reorganizacji szkolnictwa wyższego w kraju generalnie zmieniono struktury wewnętrzne wydziałów. Zniesione zostały Katedry, a na ich miejsce powstały Instytuty z zakładami lub zespołami przedmiotowymi. Na wydziale Inżynierii Lądowej powstały cztery Instytuty. Jednym z nich był Instytut Technologii i organizacji produkcji Budowlanej w którym dyrektorem został prof. B. Kalabiński. Instytut ten przejął zadania dydaktyczne i obszary naukowe trzech dawniejszych katedr występujących jednak po nazwami zakładów. Były to:: Zakład Chemii i Technologii Materiałów Budowlanych, Zakład Technologii Prefabrykatów i Betonu Sprężonego i Zakład Organizacji, Mechanizacji i Ekonomiki Budowy. Kierownictwo Zakładu Organizacji, Mechanizacji i Ekonomiki Budowy zatrzymał prof. B. Kalabiński. W roku 2001 następuje nowa reorganizacja polegająca na likwidacji Zakładu Technologii Prefabrykatów i Betonu Sprężonego. Część zadań tego Zakładu przejął Nasz Zakład. Zakład ten swoje zainteresowania naukowe i zadania dydaktyczne starał się dostosować do aktualnych na każdym etapie trendów w nauce i praktyce co unaoczniało się w kilkakrotnej zmianie jego nazwy. Po reorganizacji w 2001 roku zakład otrzymał nazwę : „Zakład Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie” Od 1 września 2005 roku wyniku nowej reorganizacji na Wydziale Inżynierii Lądowej zostaje zlikwidowany Instytut Inżynierii Produkcji Budowlanej i Zarządzania a zakład zostaje przekształcony w Katedrę Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie, której kierownikiem zostaje mianowany prof. dr hab. inż Kazimierz M. Jaworski. Zakład Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie, w 2012 roku został przekształcony w Zespół o tej samej nazwie, wchodząc w skład Instytutu Inżynierii Budowlanej.
Głównymi zagadnieniami naukowymi jakimi Zespół dotychczas zajmował się i nadal się zajmuje to:
- technologia i organizacja budownictwa uprzemysłowionego
- technologia i organizacja budownictwa wodnego,
- technologia montażu konstrukcji inżynierskich,
- podstawy mechanizacji robót budowlanych,
- mechanizacja kompleksowa w budownictwie,
- kierunki rozwojowe budowy maszyn budowlanych i drogowych,
- nowoczesne metody organizacji i planowania budowy,
- metody matematyczne planowania i organizacji w budownictwie,
- efektywność ekonomiczna rozwiązań konstrukcyjnych w budownictwie,
- koszty i ceny w budownictwie,
- zastosowanie prefabrykacji w budownictwie i produkcja elementów budowlanych,
- zarządzanie procesem budowlanym,
- zarządzanie procesem inwestycyjnym,
- ekonomia i finanse w budownictwie,
- i wiele innych.
Zespół prowadzi zajęcia dydaktyczne w języku polskim i angielskim na Wydziale Inżynierii Lądowej. Liczba prowadzonych około 40 przedmiotów. Kieruje i profiluje specjalność „Inżynieria Produkcji Budowlanej” na pierwszym drugim stopniu kształcenia.
Pracownicy Zespołu poprowadzili kilkaset prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich
W ramach Zespołu wykonano kilkadziesiąt prac doktorskich i obroniono siedem prac habilitacyjnych
W wyniku przeprowadzonych prac badawczych w ramach (Leonardo da Vinci) Zakład prowadzi Studium Podyplomowe pt.; Zarządzanie w Budownictwie oraz Budownictwo Infrastrukturalne.
Zakład aktywnie współpracuje z wieloma ośrodkami zagranicznymi, w tym:
- Universidade do Minho (Portugalia)
- Polytechnica de Valencia (Hiszpania)
- Purdue University (USA)
- University of Maryland (USA)
- Gedyminas Technical University (Litwa)
- Chartered Institute of Building (CIOB)
- SINTEF Building and Infrastructure (Norwegia)
- Trondheim University (Norwegia)
- Darmstadt University (Niemcy)
- Katolieke Hogeschool Kempen (Belgia) i inne
Zespół bierze udział w Programie "Leonardo da Vinci - Uczenie się przez całe życie" a obecnie również realizuje projekty w programie "Erasmus +". Więcej informacji o projektach aktualnie realizowanych oraz zakończonych można znaleźć na stronie
www.leonardo.il.pw.edu.pl

Zakład aktywnie uczestnicy w programie wymiany studentów
Erasmus. Lista uczelni z którymi współpracuje Wydział oraz w szczególności Zespół Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie (pozycje wyróżnione kolorem niebieskim), można znaleźć
tutaj.