Pokaż Politykę Prywatności

DIM2Zeszłoroczni zwycięzcy konkursu - drużyna „Dimensionless” z Wydziału Inżynierii Lądowej, wzięli udział w Drugim Nordyckim Konkursie Mostów Stalowych Brico 2017, który odbył się w Tallinie w Estonii. Warszawska reprezentacja w składzie: Adriana Brodnicka, Tomasz Kosmalski, Karol Wielczyk oraz Michał Zdunek, wywalczyła najwyższe miejsce w kategorii wydajności konstrukcji.

W międzynarodowym konkursie „BRICO 2017 – The 2nd Nordic Steel Bridge Competition" rywalizowało czternaście drużyn, między innymi z: Estonii, Chorwacji, Szwecji, Łotwy, Włoch i Polski. Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie zaprojektowania i wyprodukowania 5-metrowego stalowego modelu mostu. Na określonych regulaminem zasadach, drużyny musiały złożyć modele i poddać je obciążeniu o wartości jednej tony. Wykonane konstrukcje musiały być zoptymalizowane pod względem masy, a także miały wykazywać się dużą dokładnością wykonania i sztywnością. Dodatkowo, do ostatecznej punktacji, wliczane były walory estetyczne oraz oryginalność konstrukcji.

Na miejscu, model drużyny „Dimensionless”, został złożony w niecałe 18 minut, a jego waga wynosiła zaledwie 43 kg, co czyniło go najlżejszą z występujących w konkursie konstrukcji. Ugięcie ich mostu pod wpływem tony wynosiło 4,5 mm, natomiast pod względem estetyki, drużyna uzyskała 3 miejsce.
Mimo iż nasi reprezentanci nie zdobyli miejsca na podium w głównym rankingu, ich projekt został doceniony za innowacyjność oraz oryginalność. Stosunek wagi konstrukcji do ugięcia pod wpływem jednej tony, dał drużynie 1 miejsce w najbardziej inżynierskiej kategorii jaką była wydajność konstrukcji.

Udział w konkursie, umożliwiły drużynie firmy: PORR Polska i STRABAG. Dzięki ich pomocy, studenci mogli wykonać konstrukcję oraz pojechać z nią do Tallina.

DIM1