Afisz A4 biuletyn

7 września 2017 r. w Krakowie pod patronatem Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, odbyło się Seminarium „Nuclear construction codes around the world” organizowane przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Seminarium, które miejscem była nowa sala konferencyjna w budynku Działownia na Politechnice Krakowskiej, skierowane było przede wszystkim do przedstawicieli polskiego przemysłu budowlanego oraz instytucji związanych z normalizacją i energetyką jądrową. Seminarum zgromadziło ponad 70 osób, w tym reprezentantów Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Polskiej Agencji Atomistyki (PAA), a także Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Wśród przedstawicieli przemysłu budowlanego  byli m.in.: producenci cementu i betonu (Górażdże Cement SA, Lafarge-Holcim), generalni wykonawcy (Budimex, Energoprojekt Katowice, Skanska SA, Strabag Sp. z o.o.) producenci chemii budowlanej i innych składników (Chryso Polska, Sika Poland, Surico), firmy projektowe (Arup, A&Z Projekt Sp z o.o.) oraz podmioty badawczo-laboratoryjne (Instytut Spawalnictwa, ITB, IPPT PAN, TPA Sp. z o.o.).

Seminarium otworzyły przemówienia przedstawicieli Ministerstwa Energii – Pana Andrzeja Sidło, Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szaraty, oraz Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Andrzeja Garbacza. Całość Seminarium prowadził dr inż. Tomasz Piotrowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, członek międzynarodowej grupy badawczej CEN WS 64 Phase 2 PG3 Civil Works pracującej nad problematyką standaryzacji budowy nowych elektrowni jądrowych.

Dr inż Tomasz Piotrowski, jako współautor biuletynu informacyjnego Ministerstwa Energii pt.: „Wytyczne - konstrukcje z betonu w obiektach energetyki jądrowej” zreferował w trakcie Seminarium jego treść obejmującą m.in.:

• Wytyczne dotyczące konstrukcji betonowych i żelbetowych w Polsce;
  • Wymagania ogólne dotyczące bezpieczeństwa obiektów energetyki jądrowej;
  • Wymagania organizacyjne dla przedsiębiorstw;
  • Światowe wytyczne i standardy dla konstrukcji z betonu w elektrowniach jądrowych.
  • Możliwości wdrożenia standardów światowych w zakresie elektrowni jądrowych w Polsce.

Zaproszeni na seminarium zagraniczni eksperci przemysłu jądrowego zaprezentowali tematykę budowlaną z punktu widzenia urzędów dozoru jądrowego, operatorów elektrowni jądrowych i firm podwykonawczych ze: Szwecji, Finlandii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii. Na seminarium zaproszeni prelegenci podzielili się także swoimi doświadczeniami z implementacji norm, standardów, kodów i wytycznych jądrowych w ich krajach, wygłaszając następujące referaty (prezentacje do poprania):

Ola Jovall, Scanscot Technology, Szwecja:  Presentation of US Nuclear Codes and Swedish Guideline on the structural design of concrete containments and other concrete structures at NPPs and other nuclear facilities

Etienne Gallitre and Frederic Coppel, EDF/Ceidre, Francja: RCC-CW Code – experience form Flamanville 3 Project

Pekka Välikangas, Radiation and Nuclear Safety Authority (STUK), Finlandia: Implementation of Nuclear Construction codes in Finland - experience from Olkiluoto 3 Project

Tim Viney, Amec Foster Wheeler Nuclear UK Ltd, Wielka Brytania: Supporting the introduction of the EPR into the UK– experience from Hinkley Point C and Sizewell C

Dotychczas, na zlecenie Ministerstwa Energii, opracowane zostały następujące biuletyny dla polskich przedsiębiorstw (do pobrania):

IMAG1604